Filmy więzienie, film psychologiczny

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje więzienie, film psychologiczny. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Magnat

7,1
Saga rodu arystokratów niemieckich żyjących na kresach zachodnich, pokazana na tle przełomowych wydarzeń dziejowych. Scenariusz powstał na podstawie historycznych przekazów związanych z rodem książąt pszczyńskich von Pless. Miłość, zdrada, walka o zachowanie rodowej fortuny i pozycji, dramaty i skandale oraz wzajemne relacje polsko-niemieckie i doniosłe wydarzenia dziejowe odciskające swoje piętno na losach jednostek tworzą fabułę filmu.
Opowieść kapitana milicji, Siwego, który będąc już na zasłużonej emeryturze, wspomina reporterowi, który odwiedził go w sanatorium, przebieg swojej ostatniej, zawiłej sprawy. Wzmianka prasowa o zagadkowej śmierci dziewczyny z półświatka o pseudonimie „Księżniczka”, przypomniała kapitanowi proces, w którym występowała jako świadek. Tamta sprawa i jej wynik zawsze budził jego wątpliwości, dlatego Siwy rozpoczyna prywatne śledztwo…
Nie jest łatwo powrócić do normalnego życia po czterech latach pobytu w więzieniu. Doświadcza tego główny bohater filmu dwudziestotrzyletni Janusz Fonfara. Chłopak powraca do rodzinnego domu, liczy na pomoc, tymczasem ojciec nie chce go znać a dziewczyna go opuściła. Rozgoryczony, poprzez więzienne znajomości, ląduje w środowisku przestępczym. Wspólnie z Małym planuje serię napadów na sklepy "Peweksu", giną niewinni ludzie...


Rok 1944. Przygotowywany jest zamach na gestapowca von Steibagena. Konspiracja wychodzi na jaw i Niemcy aresztują osoby odpowiedzialne. Wszyscy z wyjątkiem Frama zostają rozstrzelani. Pozwolono mu uciec, by doprowadził ich do osoby najważniejszej, Filipa.
Lata okupacji niemieckiej. Tragiczna historia młodego konspiratora, który spełniwszy podczas okupacji obowiązek wobec swych najbliższych, popada w konflikt z organizacją, za co musi zapłacić życiem. Grupa konspiratorów napada na bank i zdobywa dużą sumę pieniędzy na cele organizacyjne. W czasie ucieczki jeden z nich zostaje schwytany – szwagier dowodzącego akcją Pawła. Ten wszelkimi sposobami stara się go wydostać. Działa na własną rękę, choć wie, że za takie postępowanie grozi mu śmierć.

Nadzór

7,0
Klara otrzymała karę dożywocia za udział w aferze gospodarczej. W więzieniu rodzi córeczkę, która zostaje oddana na wychowanie matce męża. Strażniczka Wala bije Alę za jej intymne stosunki z inną więźniarką, Danusią. W celi zjawia się Justyna, studentka usunięta z uczelni… Jej poczucie godności i niezależność wywierają silny wpływ na Klarę. Gdy Klara dowiaduje się, że zgodnie ze zmianami w kodeksie karnym dożywocie zostało zamienione na dwadzieścia pięć lat więzienia, doznaje szoku psychicznego. Połyka ostre przedmioty i dostaje się do szpitala. Podczas kolejnych wizyt Adama okazuje się, że sprowadził on do domu kochankę, Kasi natomiast grozi trwałe kalectwo. Klara pisze podanie o urlop, żeby móc leczyć dziecko. Na pół roku opuszcza więzienie. Kanwą scenariusza Nadzoru są wydarzenia autentyczne.
Rok 1943, tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia. W prowincjonalnym miasteczku gdzieś na wschodzie Polski ślusarz ZYGMUNT KORSAK (Józef Duriasz), lokator kamienicy należącej do rodziny Piekarczyków, ukrywa w tajemnicy przed sąsiadami Żyda, który uciekł z getta. Korsak współpracuje z partyzantami działającymi w okolicy. Ma im dostarczyć broń. Tymczasem Niemcy ogłaszają w miasteczku stan wyjątkowy, tzw. szperę. Kordon niemieckiej żandarmerii otacza miejscowość… Żandarmi zamykają drogi i zaczynają przeszukiwać kolejne zabudowania. Nikomu nie wolno opuścić domu. Osobom, które udzielają schronienia Żydom lub dostarczają im jedzenie, grozi śmierć. Wtedy właśnie mieszkańcy kamienicy Piekarczyków dowiadują się nieoczekiwanie o ukrywanym Żydzie. Rozumieją, że jeżeli Niemcy znajdą go w ich domu, rozstrzelają wszystkich. Właścicielka kamienicy Piekarczykowa, jej wchodząca w dorosłe życie córka Marta, młoda mężatka Katarzyna, której mąż siedzi w niemieckim więzieniu, oraz jej szwagier Józef Katjan stają przed dylematem: wydać Żyda i ocalić siebie czy też milczeć i narażać się na niechybną śmierć. Strach, który pada na lokatorów kamienicy, obnaża cechy charakteru, które w normalnych warunkach zapewne by się nie ujawniły. Katjan grozi Korsakowi, że wyda Niemcom uciekiniera z getta.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…